Wagn Løve Østerbye's aner

Nedenstående har jeg opstillet alle min fars kendte aner. 

På denne liste kan man bl.a. finde følgende slægtsnavne: Bender, Gløerfelt, Luja, Løve, Tranberg, Tryk, Winther og Østerbye.

Anerne har især tilknytning til følgende sogne: Hjørring amt: Hune, Saltum og Jetsmark. Sogne omkring Kongeåen fra Ribe/Esbjerg til Lillebælt/Kolding: Årre, Jerne, Seem, Vilslev, Jernved, Gørding, Føvling, Lintrup, Hjerting, Skodborg, Øster Lindet, Aller, Ødis og Sdr. Bjert. Fyn: Assens og omliggende sogne. Ringe, Ryslinge og Herringe. Svendborg. Lolland: Nakskov

Ane nr.

Navn

Født (*)

Sted

Død (+)

Sted

Erhverv

Døbt

Begravet

1

Wagn Løve Østerbye

* 28 SEP 1914

Sct Mortens, Randers

+ 01 OKT 1997

Silkeborg

Civilingeniør

Forældre

2

Poul Jakob Clemmen Daniel Løve Østerbye

* 26 JUL 1885

Sct Mortens, Randers

+ 28 AUG 1965

Randers

Kontorchef

3

Mary Camilla Dorthea Mikkelsen

* 27 JUL 1887

Sct Mortens, Randers 

+ 06 FEB 1957

Sct Mortens, Randers

Bedsteforældre

4

Peter Christian Løve Østerbye

* 31 MAJ 1851

Assens

+ 14 DEC 1932

Sct Mortens, Randers 

Bagermester

5

Martine Nicoline Francisca L. Jacobsen

* 24 OKT 1858

Frue Kirke, Aalborg

+ 21 MAR 1932

Randers

6

Jens Michelsen

* 06 DEC 1847

Forum, Brøndum sogn

+ 03 NOV 1931

Sct Mortens, Randers

Toldassistent

7

Cathrine Maria Wagner

* 17 MAJ 1855

Lintrup

+ 12 SEP 1922

Strømmen, Vorup sogn, Randers

Oldeforældre

8

Clemmen Andersen Østerbye

* 28 MAR 1822

Assens

+ 27 NOV 1894

Assens

Bagermester og restauratør

9

Sofie Magdalene Løve

* 25 SEP 1827

Assens

+ 19 DEC 1912

Assens

10

Martin Nicolai Frants Blok

1831

Nomievitz (Polen?)

Skræddersvend

11

Jacobine Andersen

* 07 SEP 1839

Frue Kirke, Aalborg

+ 07 DEC 1918

Vejgård

12

Michel Mortensen

* 21 JUL 1799

Stårup, Sdr. Gørding

+ 25 JAN 1849

Brøndum

Gårdejer

13

Maren Lauritzdatter Puggaard

26 MAJ 1806

Puggård, Jernved

+ 27 NOV 1853

Brøndum

14

Poul Pedersen Wagner

* 09 APR 1818

Hjerting, Frøs hrd

1888

Foldingbro, Lintrup sogn

Gårdejer og farver

15

Else Maria Tryk

* 30 NOV 1815

Rojbøl, Øster Lindet

MAJ 1881

Foldingbro, Lintrup sogn

Tipoldeforældre

16

Hans Peter Østerbye

* 09 JAN 1798

Assens

+ 09 JUL 1863

Assens

Bagermester og restauratør

17

Anne Kirstine Clemmen Andersen

* 19 MAJ 1801

Assens

+ 29 NOV 1882

Assens

18

Peter Christiansen Løwe

* 04 JUL 1792

Ulbølle

+ 29 NOV 1843

Assens

Skomagermester

19

Ulrikke Louise Bender

* 17 OKT 1794

Herringe

+ 24 NOV 1843

Assens

22

Jacob Andersen

29 NOV 1803

Pirup, Hune

+ 03 NOV 1881

Frue Kirke, Aalborg

Bryggerkarl

23

Else Iversen

* 03 NOV 1801

Budolfi, Aalborg

+ 21 JAN 1875

Frue Kirke, Aalborg

24

Morten Michelsen

17 MAJ 1767

Stårup, Sdr. Gørding

+ 01 FEB 1833

Stårup, Sdr. Gørding

Gårdejer

25

Kirsten Jensdatter

15 FEB 1767

Tobøl, Føvling

+ 22 FEB 1844

Stårup, Sdr. Gørding

26

Laurids Nielsen

* 13 JUL 1780

Snepsgård, Seem

+ 09 JUN 1853

Jernved, Gørding hrd

Gårdejer

27

Dorthe Jørgensdatter

omk 1781

Jernved, Gørding hrd

+ 16 APR 1855

Jernved, Gørding hrd

28

Peder Poulsen Wagner

12 MAJ 1776

Arrild

+ 29 APR 1830

Hjerting, Frøs hrd

Husmand

29

Cathrine Maria Hansdatter

omk 1779

+ 26 SEP 1853

Hjerting, Frøs hrd

30

Truels Jensen Tryk

18 MAR 1781

Rojbøl, Øster Lindet

+ 25 MAR 1862

Hjerting, Frøs hrd

Gårdejer

31

Karen Jørgensdatter

* 27 OKT 1780

Skodborg

+ 18 JAN 1867

Hjerting, Frøs hrd

Tip-tip-oldeforældre

32

Anders Rasmussen Østerbye

07 AUG 1767

Assens

+ 17 OKT 1806

Assens

Bagermester og restauratør

33

Anna Dorthea Catharina Gløerfelt

16 MAR 1766

Assens

+ 11 MAJ 1814

Assens

34

Clemmen Andersen

04 OKT 1761

Ebberup, Kærum

+ 26 OKT 1834

Assens

Bagermester

35

Birgitte Poulsdatter Bolt

* 19 JAN 1779

Assens

+ 12 FEB 1805

Assens

36

Christian Petersen Løwe

omk 1757

+ 10 OKT 1817

Hansmose, Vester Skerninge

Skomager

37

Dorthe Jeppesdatter

13 JUL 1755

Svendborg

+ 17 JAN 1821

Ulbølle

38

Johan Christian Bender

1742

Herringe

+ 27 FEB 1823

Herringe

Skomager

39

Mariane Margrethe Hansdatter

29 DEC 1771

Ryslinge

+ 11 DEC 1852

Herringe

44

Anders Christensen

13 SEP 1778

Pirup, Hune

+ 12 AUG 1849

Dommerborg, Hune

Gårdmand

45

Christiane Madsdatter

15 MAR 1778

Hune

+ 15 MAJ 1859

Dommerborg, Hune

46

Jens Iversen

* 23 NOV 1766

Boddum

+ 07 MAR 1831

Frue Kirke, Aalborg

Tjenestekarl

47

Lovise Madsdatter Holbech

05 MAJ 1776

Rønneberg, Vrejlev

+ 07 APR 1825

Budolfi, Aalborg

48

Michel Mortensen

08 NOV 1733

Stårup, Sdr. Gørding

+ 20 JAN 1815

Stårup, Sdr. Gørding

Gårdmand

49

Mette Madsdatter

25 MAJ 1733

Stenderup, Føvling

+ 17 DEC 1803

Stårup, Sdr. Gørding

50

Jens Pedersen

10 JUN 1737

Tobøl, Føvling

ind 1778

Gårdmand

51

Margrethe Andersdatter

omk 1738

Maltbæk, Malt

+ 10 NOV 1821

Tobøl, Føvling

52

Niels Bennedsen

06 SEP 1750

Snepsgård, Seem

før 1810

Gårdejer

53

Maren Lauritsdatter

omk 1750

+ 18 SEP 1824

Jernved, Gørding hrd

54

Jørgen Christensen Greve

26 SEP 1756

Hillerup, Vilslev

+ 22 DEC 1829

Jernved, Gørding hrd

Gårdejer

55

Maren Hansdatter

omk 1764

Jernvedlund, Jernved

ind 1787

56

Poul Pedersen Wagner

omk 1732

24 FEB 1777

Hønning, Arrild

Skomager

57

Mette Jacobsdatter

omk 1742

+ 03 AUG 1806

Hønning, Arrild

60

Jens Hansen Tryk

21 MAR 1745

Rojbøl, Øster Lindet

+ 26 JUL 1797

Rojbøl, Øster Lindet

Gårdmand

61

Karen Maria Truelsdatter

04 FEB 1742

Binderup, Sdr Bjert

14 MAJ 1809

Rojbøl, Øster Lindet

62

Jørgen Christensen

* 11 OKT 1736

Stubbum, Aller

+ 18 MAR 1786

Skodborg

Gårdmand

63

Maren Johansdatter

09 DEC 1742

Skodborg

+ 15 DEC 1810

Skodborg

Tip-3-oldeforældre

64

Rasmus Nielsen

omk 1731

Hønnerup, Gelsted

29 MAJ 1773

Assens

Avlsbruger og vognmand

65

Sophie Kristine Hansdatter Østerbye

30 APR 1727

Assens

24 MAJ 1773

Assens

66

Johan Jacob Gløerfelt

12 JAN 1740

Assens

+ 02 DEC 1810

Assens

Svensk postmester

67

Abigael Winther

* 21 DEC 1739

Udby, Fyn

+ 20 OKT 1827

Assens

68

Anders Clausen

10 JUL 1718

Barløse

+ 12 APR 1813

Ebberup, Kærum

Husmand og Bødker

69

Anna Clemmensdatter

19 AUG 1724

Melby, Kærum

03 FEB 1788

Ebberup, Kærum

70

Poul Hansen Bolt

omk 1741

Holsten

+ 29 NOV 1811

Assens

Bagermester

71

Birgitha Madsdatter Nielsen

15 APR 1746

Assens

+ 22 JAN 1839

Assens

72

Peter Petersen Løve

omk 1724

Alminde, Landet, Maribo Sdr hrd

23 JUN 1789

Nakskov

Daglejer, slagter

73

Dorthe Andersdatter

06 FEB 1764

Nakskov

74

Jeppe Ibsen Væver

omk 1714

29 JUL 1785

Svendborg

75

Elsebeth Christensdatter

10 APR 1712

Svendborg

08 JAN 1783

Svendborg

76

Friderich Christopher Binder

10 NOV 1709

Odense

09 AUG 1787

Herringe

Skomager

77

Ane Olufsdatter

omk 1709

+ 08 DEC 1791

Herringe

78

Hans Michelsen

13 NOV 1729

Ryslinge

+ 03 JUL 1802

Ryslinge

Møller

79

Magdalene Nielsdatter

30 OKT 1746

Sødinge

+ 09 FEB 1813

Ryslinge

88

Christen Andersen

26 DEC 1732

Pirup, Hune

29 DEC 1809

Pirup, Hune

Husmand

89

Maren Mathiasdatter

01 JUN 1749

Faarup, Saltum

+ 15 FEB 1834

Dommerborg, Hune

90

Mads Christiansen Hvedbo

07 OKT 1750

Præstegårdens Mølle, Jetsmark

+ 18 SEP 1822

Hunetorp, Hune

Husmand og skrædder

91

Anne Pedersdatter

23 SEP 1753

Lunen, Hune

+ 03 APR 1818

Hunetorp, Hune

92

Iver Larsen

15 SEP 1720

Boddum

20 MAJ 1803

Boddum

Gårdmand

93

Mette Michelsdatter

omk 1736

10 FEB 1782

Boddum

94

Mads Nielsen Holbech

omk 1738

13 MAR 1791

Rønneberg, Vrejlev

Skoleholder

95

Maria Antoniette Henrichsdatter

omk 1738

30 NOV 1792

Bistrup, Hjørring

96

Morten Pedersen

02 AUG 1705

Føvling, Malt

30 APR 1786

Stårup, Sdr. Gørding

Gårdmand

97

Maren Michelsdatter

omk 1714

17 APR 1768

Stårup, Sdr. Gørding

98

Mads Christensen

omk 1684

Hjerting, Frøs hrd.

30 AUG 1761

Stenderup, Føvling

Gårdmand

99

Anna Pedersdatter

100

Peder Nielsen

04 JUL 1706

Tobøl, Føvling

09 OKT 1768

Tobøl, Føvling

Gårdmand

101

Kirsten Jensdatter

omk 1706

Gastrupgård, Hjerting

18 APR 1790

Tobøl, Føvling

104

Benned Pedersen

omk 1708

før 1801

Puggård, Jernved

Gårdmand

105

Maren Nielsdatter

omk 1727

før 1801

Puggård, Jernved

106

Laust Hansen

omk 1706

Seem

13 DEC 1775

Obbekær (Fole)

Fæstebonde

107

Karen

omk 1712

Tved v Ribe

17 FEB 1782

Obbekær (Fole)

108

Christen Andersen

omk 1719

Hillerup, Vilslev

26 JUN 1786

Hillerup, Vilslev

Selvejerbonde

109

Kirsten Jørgensdatter

* 10 JAN 1733

Novrup, Jerne

22 DEC 1803

Hillerup, Vilslev

110

Hans Andersen

omk 1731

1779

Jernved, Gørding hrd

Gårdmand

111

Maren Hansdatter Tranberg

09 NOV 1738

Årre

ind 1801

114

Jacob Pedersen

120

Hans Bertelsen

omk 1706

21 MAR 1781

Rojbøl, Øster Lindet

Gårdmand

121

Bodil Jensdatter

omk 1713

25 MAR 1759

Rojbøl, Øster Lindet

122

Søren Sørensen Truelsen

NOV 1704

Ll. Anslet, Aller

21 APR 1757

Binderup, Sdr Bjert

Gårdmand

123

Dorthe Marie Jørgensdatter

13 JAN 1704

Binderup, Sdr Bjert

+ 28 OKT 1772

Binderup, Sdr Bjert

124

Christen Jørgensen Gregersen

Anslet, Aller

04 APR 1738

Stubbum, Aller

Gårdmand

125

Ieng (Inge) Gregersdatter

omk 1701

Stubbum, Aller

12 JUL 1780

Skodborg, Skodborg

126

Johan Lorentzen

02 SEP 1904

Skodborg

+ 31 JAN 1782

Skodborg

Gårdmand

127

Magdalena Jensdatter

omk 1712

Øddis

+ 05 JUL 1785

Skodborg

Tip-4-oldeforældre

128

Niels Andersen

omk 1707

+ 01 JAN 1780

Gelsted

Gårdmand

129

NN

130

Hans Hansen Østerbye

21 FEB 1697

Assens

+ 27 JAN 1745

Strandby, Hårby

Avlsbruger og vognmand

131

Anne Kirstine Bertelsdatter

omk 1700

24 OKT 1781

Assens

132

Thomas Glöerfelt

08 MAJ 1705

Malmø

+ 22 APR 1760

Assens

Svensk postmester

133

Dorte Nielsdatter

12 MAR 1717

Assens

14 OKT 1761

Assens

134

Lauritz Petersen Winther

* 13 JUL 1698

Føns

+ 24 MAJ 1772

Kerte

Sognepræst

135

Anna Christine Nielsdatter Ravn

* 14 JUL 1709

Dreslette

+ 04 SEP 1754

Kerte

136

Claus Pedersen

10 DEC 1766

Faurskov, Kerte

137

NN

14 DEC 1766

Faurskov, Kerte

138

Clemmen Sørensen

omk 1676

+ 14 FEB 1740

Melby, Kærum

Gårdmand

139

Anna Didriksdatter

omk 1685

eft 1762

142

Mads Nielsen

28 FEB 1721

Assens

+ 16 JAN 1789

Assens

Slagter

143

Susanne Lauritzdatter

24 AUG 1714

Assens

+ 13 DEC 1798

Assens

150

Christen Jensen Skræder

omk 1675

23 DEC 1721

Svendborg

Skrædder

151

Maren Nielsdatter

omk 1680

05 FEB 1732

Svendborg

152

Johan Nicolay Binder

omk 1677

Hamborg

+ 23 NOV 1735

Odense

Garver

153

Karen Hansdatter

omk 1685

156

Michel Michelsen

omk 1674

+ 18 FEB 1753

Lørup, Ryslinge

Møller

157

Anna Margrethe Hansdatter

omk 1689

03 JAN 1770

Lørup, Ryslinge

158

Niels Christiansen Bøckmand

20 AUG 1713

Sødinge

09 APR 1779

Sødinge, Ringe

Smed

159

Mariane Pedersdatter Blankholm

26 APR 1722

Ringe

26 JAN 1765

Sødinge, Ringe

176

Anders Andersen

26 DEC 1696

Pirup, Hune

+ 23 MAR 1752

Pirup, Hune

Gårdmand

177

Anne Christensdatter

26 FEB 1699

Krattet, Hune

18 DEC 1774

Pirup, Hune

178

Matthias Bertelsen

10 APR1711

Nr Saltum, Saltum

26 DEC 1780

Saltum

Gårdmand

179

Else Pedersdatter

13 MAJ 1714

Faarup, Saltum

17 DEC 1780

Saltum

180

Christian Pedersen Møller

omk 1724

24 AUG 1766

Jetsmark

Møller

181

Dorthe Kirstine Madsdatter

10 JUN 1725

Malund, Hørmested

10 APR 1783

Hune

182

Peder Christensen

18 APR 1728

Lunen, Hune

eft 1787

Lunen, Hune

Husmand

183

Maren Pedersdatter

02 JUL 1727

Faarup, Saltum

18 MAJ 1813

Lunen, Hune

184

Laurs Iversen Wasting

eft 1730

Boddum

Fæstebonde

185

Maren Christensdatter

ind 1730

Boddum

186

Michel

eft 1665

188

Niels Holbech

189

Anne Sophie Nielsdatter

omk 1696

192

Peder Mortensen

omk 1677

16 SEP 1752

Lervad, Føvling, Malt

Fæstebonde

193

Karen Nielsdatter

omk 1681

Dover, Lintrup

10 MAR 1756

Lervad, Føvling, Malt

194

Michel Jensen

16xx

ind 1731

Gørding, Gørding hrd

Gårdmand

200

Niels Pedersen

omk 1673

15 AUG 1749

Tobøl, Føvling

Gårdmand

201

Kirsten Nielsdatter

omk 1666

15 AUG 1749

Tobøl, Føvling

216

Anders Pedersen

217

Anne Christensdatter

omk 1679

29 JUL 1758

Hillerup, Vilslev

218

Jørgen Mortensen

1692

Novrup, Jerne

11 FEB 1752

Novrup, Jerne

Fæstebonde

219

Anne Christensdatter

02 FEB 1702

Maade, Jerne

26 NOV 1775

Novrup, Jerne

220

Anders Lassen

1742

Jernved, Gørding hrd

Fæstebonde

221

Dorthe Hansdatter

eft 1742

222

Hans Pedersen Tranberg

27 JUL 1704

Årre

01 MAJ 1767

Autrup, Fåborg, Skast

Fæstebonde

223

Kirsten Sørensdatter

omk 1694

12 FEB 1775

Fåborg, Skast

242

Jens Sørensen

omk 1681

28 APR 1754

Rojbøl, Øster Lindet

Gårdmand

243

Bodil Jenskone

omk 1685

28 NOV 1751

Rojbøl, Øster Lindet

244

Søren Sørensen Truelsen

16xx

eft 1720

Gårdmand

245

Ingeborg Pedersdatter

31 DEC 1747

Ll. Anslet, Aller

246

Jørgen Andersen

omk 1683

18 JUL 1748

Binderup, Sdr Bjert

Gårdejer

247

Maren Jesdatter

omk 1675

Kvistrup, Øsby sogn

10 JUL 1748

Binderup, Sdr Bjert

248

Jørgen Pedersen

Anslet, Aller

Gårdmand

249

Anne Pedersdatter

Anslet, Aller

250

Gregers Pedersen

24 OKT 1728

Stubbum, Aller

Gårdmand

251

Karen Hansdatter

Stubbum, Aller

252

Lorentz Johansen

27 SEP 1676

Skodborg

02 NOV 1760

Skodborg

Gårdmand

253

Maren Jepsdatter

omk 1680

Løjtved

22OKT 1764

Skodborg

254

Jens Jensen

Gårdmand

255

Mette Andersdatter

Tip-5-oldeforældre

260

Hans Pedersen Østerbye

omk 1660

12 JAN 1722

Assens

Avlsbruger

261

Sophie Hansdatter Aalborg

16 AUG 1668

Vejlby præstegård, Vejlby

13 NOV 1708

Assens

264

Isach Glöerfelt

* 05 JUL 1669

Malmø

+ 16 NOV 1722

Malmø

Købmand og vinhandler

265

Maria Jacobsdatter Jyde

266

Niels Pedersen Lunde

15 OKT 1718

Assens

Avlsmand og købmand

267

Maren Jensdatter Kylling

31 JAN 1683

Assens

05 APR 1754

Assens

268

Peder Jensen Winther

* 02 JAN 1650

Århus

+ 26 APR 1725

Føns

Sognepræst og provst

269

Euphrosyne Luja

1669

Odense

1736

Odense

270

Niels Hansen Ravn

* 21 DEC 1668

Dreslette

+ 24 JAN 1741

Dreslette

Sognepræst

271

Sille Mouritsdatter

omk 1680

Sønderby

284

Niels Madsen

13 DEC 1693

Assens

09 APR 1766

Assens

Slagter

285

Birthe Laursdatter

20 MAR 1744

Assens

286

Lauritz Clemmensen

omk 1680

Aborre, Gamtofte

08 MAJ 1743

Assens

287

Johanne Hansdatter

omk 1680

Aborre, Gamtofte

22 APR 1740

Assens

316

Christian Frederik Mathiassen Bøckmann

06 SEP 1682

Sallinge

03 OKT 1745

Ringe

Smed

317

Malene Nielsdatter

omk 1674

07 NOV 1738

Ringe

318

Peder Andersen Blankholm

omk 1685

12 APR 1762

Ringe

Kroejer

319

Ane Poulsdatter Müller

omk 1692

28 JUL 1758

Ringe

352

Anders Ibsen

ind 1646

Faarup, Saltum

06 JAN 1733

Pirup, Hune

Gårdmand

353

Johanne Christensdatter

omk 1658

27 APR 1727

Pirup, Hune

354

Christen Nielsen

omk 1640

Nr Brogård, Hune

09 JAN 1709

Krattet, Hune

Gårdejer og fisker

355

Margrethe Clemensdatter

omk 1654

24 NOV 1743

 Pirup, Hune

356

Bertel Matthiasen Biller

omk 1650

eft 1720

Ryttersoldat

357

Maren Eriksdatter

11 MAJ 1679

Nr Saltum, Saltum

17 SEP 1754

Faarup, Saltum

358

Peder Pedersen

omk 1682

14 OKT 1750

Faarup, Saltum

359

Maren Christensdatter

 MAJ 1677

Faarup, Saltum

12 JAN 1744

Faarup, Saltum

362

Mads Sørensen Skrædder

omk 1689

02 DEC 1764

363

Kirsten Andersdatter

1699

1729

364

Christen Sørensen Gundesen

06 APR 1692

Rødhus, Hune

25 MAR 1768

Lunen, Hune

Husmand

365

Anne Pedersdatter

11 SEP 1687

Hunetorp, Hune

16 JAN 1752

Lunen, Hune

366

Peder Madsen Ræf

03 JAN 1697

Faarup, Saltum

15 APR 1764

Faarup, Saltum

Gårdmand

367

Anne Christensdatter

02 DEC 1694

Nr Saltum, Saltum

13 MAR 1774

Faarup, Saltum

384

Morten Pedersen

omk 1700

Lervad, Føvling, Malt

Fæstebonde

385

Kirsten Mathiasdatter

omk 1628

06 DEC 1705

Tobøl, Føvling, Malt

436

Morten Jørgensen

omk 1660

+ 11 DEC 1728

Novrup, Jerne

Fæstebonde?

438

Christen Christensen

23 FEB 1679

Veldbæk, Jerne

26 JUL 1758

Maade, Jerne

Fæstebonde

439

Kirsten Jensdatter

04 JUN 1677

Maade, Jerne

13 JUN 1756

Maade, Jerne

444

Peder Hansen Tranberg

16 MAJ 1667

Tranbjerg, Årre

08 JUN 1738

Tranbjerg, Årre

Fæstebonde

445

Anna Nielsdatter

omk 1669

09 MAJ 1751

Tranbjerg, Årre

488

Søren Truelsen

16xx

eft 1706

Gårdmand

492

Anders Nissen

Egelund, Sdr Bjert

19 DEC 1700

Binderup, Sdr Bjert

Gårdmand

493

NN Jørgensdatter

Binderup, Sdr Bjert

24 NOV 1700

Binderup, Sdr Bjert

504

Johan Johansen

omk 1630

eft 1710

Skodborg

Gårdmand

505

Dorthe Lorentsdatter

omk 1640

11 FEB 1697

Skodborg

Tip-6-oldeforældre

520

Peder Hansen

Husmand

522

Hans Hansen Aalborg

* 13 AUG 1609

København

08 NOV 1685

Vejlby præstegård, Vejlby

Sognepræst

523

Anna Nielsdatter Steenløse

omk 1635

Gamborg præstegård

15 MAR 1686

Vejlby, Vends hd

528

Henrik Glöerfelt

1694

Malmø

Købmand og vinhandler

529

Margaretha Jöransdatter Anker

* 13 MAR 1638

Gotland

11 MAJ 1706

Malmø

530

Jacob Thomasson Jyde

* 24 DEC 1649

Malmø

20 APR 1716

Malmø

Købmand og rådmand

531

Karin Morbeck

ind 1690

Malmø

534

Jens Lauritsen Kylling

omk 1650

1693

Skotland

Skipper

535

Lene Sørensdatter Fugl

omk 1660

21 JAN 1697

Assens

536

Jens Sørensen Winther

omk 1607

Århus

24 JUN 1670

Århus

Købmand og rådmand

537

Mette Rasmusdatter Thestrup

* 14 MAR 1623

Århus

13 APR 1699

Århus

538

Christian Henrich Luja

* 13 SEP 1628

Merseburg

02 APR 1709

Odense

Læge

539

Abigael Lauridsdatter Hindsholm

* 01 NOV 1646

Odense

13 MAR 1732

Odense

540

Hans Jensen Ravn

omk 1616

15 JAN 1705

Dreslette

Sognepræst

541

Sidsel Jensdatter

1640

13 APR 1690

542

Mourits Isaksen

1644

Helnæs

21 FEB 1695

Sønderby

Sognepræst

543

Elisabeth Steeensdatter Rhode

1654

omk 1688

568

Mads Pedersen

02 AUG 1714

Assens

Slagter

569

Kirsten Nielsdatter

28 APR 1713

Assens

572

Clemmen Christensen

573

NN

01 APR 1723

Assens

632

Mathias Bøckmann

omk 1645

Krempelsdorf, Lübeck

ind 1705

Heden

Gartner

633

Abigael Nielsdatter Baad

eft 1710

Heden

634

Niels Bundesen

omk 1645

ind 1733

Urtegårdsmand

635

Karen Hansdatter

omk 1653

638

Poul Jensen Müller

omk 1663

17 NOV 1721

Ringe

Ridefoged på Holckenhavn

704

Jep Andersen

omk 1620

03 MAR 1672

Faarup, Saltum

Gårdmand

705

Anne Pedersdatter

omk 1610

30 JAN 1649

Faarup, Saltum

708

Niels Sørensen

omk 1600

Nr Brogård, Hune

ind 1682

Nr Brogård, Hune

Gårdmand

709

Maren Laursdatter

omk 1600

09 FEB 1656

Nr Brogård, Hune

710

Clemen Laursen

omk 1620

omk 1666

711

Anne Jensdatter

ind 1679

714

Erik Bertelsen

omk 1657

18 SEP 1716

Villerup, Saltum

Husmand og skrædder

715

Margrete Laursdatter

omk 1643

Nr Saltum, Saltum

03 OKT 1707

Nr Saltum, Saltum

718

Christen Ribergaard

719

Maren Nielsdatter

728

Søren Gundesen

omk 1657

03 JAN 1734

Hunetorp, Hune

Husmand

729

Kirsten Nielsdatter

DEC 1652

Hunetorp, Hune

23 DEC 1742

Rødhus, Hune

730

Peder Pedersen

Toft Engesgård, Hune

13 MAR 1718

Lunen, Hune

731

Johanne Christensdatter

omk 1660

Ulvholm, Hune

15 FEB 1750

Lunen, Hune

732

Mads Christensen Ræf

18 SEP 1653

Faarup, Saltum

01 JUN 1700

Faarup, Saltum

Gårdmand

733

Inger Pedersdatter Thyboe

08 JUN 1663

Sdr Saltum, Saltum

29MAJ 1743

Faarup, Saltum

734

Christen Andersen Koch

735

Johanne Berthelsdatter

omk 1660

Holmen, Hune

eft 1699

Faarup, Saltum

742

Niels Bollesen

876

Christen Olufsen

1639

Veldbæk, Jerne

+ 28 MAJ 1716

Veldbæk, Jerne

Fæster af ryttergård

877

Anne Hansdatter

1645

1702

Veldbæk, Jerne

878

Jens Eskildsen

omk 1634

Novrup, Jerne

23 DEC 1714

Maade, Jerne

Gårdfæster

879

Anne Hansdatter

omk 1640

Lykkegård, Jerne

888

Hans Knudsen Tranberg

omk 1620

Fåborg, Skast hrd

04 APR 1688

Tranbjerg, Årre

Fæstebonde og delefoged

889

Enne Hansdatter

omk 1635

Fåborg, Skast hrd

03 APR 1725

Tranbjerg, Årre

984

Nis Nielsen

omk 1620

ind 1699

Egelund, Sdr Bjert

Gårdmand

986

Jørgen Jebsen

 

omk 1676

Binderup, Sdr Bjert

Gårdmand

987

Bold

Tip-7-oldeforældre

1044

Hans Jensen Aalborg

1542

Aalborg

+ 09 AUG 1619

København

Magister og universitetsboghandler

1045

Anne Evertsen

Landskrona

+ 13 NOV 1627

København

1046

Niels Nielsen Stenløse

omk 1605

Stenløse, Odense hd.

1653

Gamborg

Sognepræst

1047

NN

1058

Jørgen Poulsen Anker

29 JUL 1605

Sønder Starup

omk 1659

Malmø

Foged, købmand og rådmand

1059

Magdalene Jørgensdatter

omk 1600

MAJ 1666

Malmø

1060

Thomas Nielsen Jyde

* 16 SEP 1619

København

07 FEB 1702

Malmø

Købmand og rådmand

1061

Karina Hansdatter

* 14 APR 1627

København

+ 07 JAN 1710

Malmø

1070

Søren Mortensen Fugl

omk 1630

1676

Assens

Købmand

1071

Gertrud Andersdatter

26 SEP 1704

Assens

1072

Søren Jensen Winther

1566

Kjellerup, Lysgård hrd

+ 25 MAJ 1644

Århus

Købmand og kæmner

1073

Maren Jensdatter

omk 1575

Vadum

eft 1644

1074

Rasmus Pedersen Thestrup

* 28 JUN 1588

Mårslet

+ 22 JAN 1656

Århus

Købmand

1075

Maren Olufsdatter

* 06 AUG 1592

Århus

+ 11 FEB 1657

Århus

1076

Christian Luja

* 15 APR 1602

+ 13 JAN 1643

Læge

1077

Euphrosyne Borstorph

* 20 JAN 1604

+ 18 MAR 1680

1078

Laurids Jacobsen Hindsholm

omk 1600

Viby

+ 30 AUG 1663

Odense

Biskop

1079

Anna Jørgensdatter Mule

1613

Odense

+ 22 SEP 1677

Odense

1080

Jens

omk 1580

1082

Jens Poulsen Gamtofte

1599

+ 21 AUG 1674

Dreslette

Sognepræst

1083

Dorothea Pedersdatter

omk 1610

+ 26 AUG 1668

Dreslette

1084

Isak Mouritsen

1605

Horne

+ 07 MAR 1676

Assens

Herredsfoged og byfoged

1085

Kirsten

eft 1648

1086

Steen Poulsen Rhode

* 06 JAN 1621

Karlebo

+ 25 SEP 1679

Asserballe

Sognepræst

1087

Karen Jespersdatter

ind 1668

1264

Jasper Böckmann 

omk 1615

Gartner

1268

Bunde Nielsen

omk 1620

omk 1681

Gårdmand

1270

Hans Rasmussen

omk 1617

ind 1674

Odense?

Maler

1271

Maren Andersdatter

omk 1630

eft 1674

1410

Peder Thyrissen

15xx

16xx

1416

Søren Nielsen

15xx

eft 1642

Nr Brogård, Hune

Gårdmand

1430

Laurs Christensen Skrædder

16xx

Saltum

1431

Johanne Jensdatter

16xx

16xx

1460

Peder Christensen Engesgaard

omk 1613

22 APR 1688

Engesgård, Hune

1461

Maren Sørensdatter

24 SEP 1685

Engesgård, Hune

1462

Christen Christensen Ulholm

omk 1638

29 MAJ 1738

Ulvholm, Hune

1463

Anne Pedersdatter Ulholm

omk 1634

21 APR 1698

Ulvholm, Hune

1464

Christen Christensen Ræf

omk 1607

Haugård, Ingstrup

26 AUG 1686

Faarup, Saltum

Gårdmand

1465

Inge Nielsdatter

omk 1609

30 DEC 1697

Faarup, Saltum

1466

Peder Christensen Thyboe

omk 1610

25 AUG 1681

Sdr Saltum, Saltum

Gårdmand

1467

Signe Nielsdatter

omk 1633

05 MAR 1701

Sdr Saltum, Saltum

1752

Oluf Madsen

1605

Novrup, Jerne

15 FEB 1678

Veldbæk, Jerne

Gårdfæster

1753

Dorthe Christensdatter

1610

02 NOV 1678

Veldbæk, Jerne

1756

Eskild Jensen

ind 1664

Novrup, Jerne

Gårdfæster 

1757

Maren

09 DEC 1683

Novrup, Jerne

1758

Hans Christensen

ind 1600

Lykkegård, Jerne

1669

Veldbæk, Jerne

Gårdfæster

1759

Kirsten Hansdatter

1615

21 MAJ 1677

Veldbæk, Jerne

1972

Jep Joensen

Binderup, Sdr Bjert

1973

NN Sørensdatter

15xx

Binderup, Sdr Bjert

Binderup, Sdr Bjert

Tip-8-oldeforældre

2088

Johannes Krag

eft 1542

Aalborg?

Rådmand

2089

Barbara

2090

Jens Evertsen

omk 1625

Landskrona?

Købmand og borgmester

2091

NN

ind 1576

2092

Niels Olufsen

omk 1565

13 APR 1647

Sognepræst

2093

Anna Jørgensdatter Mand

omk 1575

Odense

19 APR 1630

2116

Poul Hansen Anchersen

omk 1570

Sønder Starup

1634

Sønder Starup

Sognepræst

2117

Marine Pedersdatter Hegelund

* 23 NOV 1584

Ribe

+ 10 MAJ 1660

Sønder Starup

2118

Jørgen Nielsen

Malmø

Borger i Malmø

2119

Helle Christensdatter

Malmø

2120

Niels Jacobsen Jyde

1582

Malmø

Landskrona?

Tolder

2121

Anne Thomasdatter

Ystad

2122

Hans Jespersen

København?

Inspektør

2123

Maren Jacobsdatter

2136

Peder Lauritsen Kylling

eft 1626

2138

Jens Woller

2140

Morten Rasmussen Fugl

1673

Assens

Købmand og kirkeværge

2144

Jens Winther

omk 1540

Kjellerup?

Bonde

2148

Peder Nielsen

omk 1560

09 MAJ 1603

Mårslet

Bonde

2149

Ingeborg Pedersdatter Fog

omk 1560

16 APR 1603

Mårslet

2150

Oluf Michelsen

omk 1550

ind 1610

Århus?

Bødker

2151

Mette Christensdatter

omk 1551

Vindum

29 JAN 1632

2152

Henrik Luja

* 18 SEP 1560

03 FEB 1625

Læge

2154

Ambrosius Borstorph

omk 1570

Byskriver

2156

Jacob Jacobsen

omk 1565

1618

Viby, Odense amt

Sognepræst

2157

Anna Pedersdatter

omk 1570

2158

Jørgen Mule

1569

Odense

06 JUL 1634

Odense

Købmand

2159

Barbara Mogensdatter Rosenvinge

* 21 SEP 1578

Odense

21 SEP 1634

Odense

2164

Poul Enevoldsen

1557

Sevel, Ribe stift

+ 14 SEP 1643

Sognepræst

2165

Anna Andersdatter Maas

omk 1561

+ 09 SEP 1620

2168

Mourits Isaksen

* 29 NOV 1578

Lund, Skåne

+ 20 MAR 1639

Horne

Sognepræst

2169

Birthe Jensdatter

omk 1580

2172

Poul Olsen Rhode

omk 1578

+ 14 APR 1621

Karlebo

Sognepræst

2173

Karen Baltzersdatter

omk 1590

2862

Jens Laursen

15xx

16xx

Hune?

Bonde

2863

Dorethe Nielsdatter

15xx

16xx

2928

Christen Haugaard

15xx

omk 1608

Ingstrup

2929

Maren Madsdatter

omk 1570

06 NOV 1653

Haugård, Ingstrup

3504

Mads Lauridsen

omk 1575

eft 1655

Novrup. Jerne

Fæstebonde

3505

Anne Olufsdatter

1580

3512

Jens

3513

Margrethe

ind 1634

3516

Christen Jensen

omk 1550

eft 1617

Lykkegård, Jerne

Fæstebonde

3518

Hans Jørgensen

ind 1630

Esbjerg, Jerne

Fæstebonde

3519

Anne Hanskone

eft 1652

3946

Søren Eschildsen

15xx

16xx

Gårdmand

Tip-9-oldeforældre

4184

Oluf Nielsen

1539

Ystad, Skåne

1596

Stenløse, Odense hd.

Sognepræst

4185

Marine

4186

Jørgen Andersen Mand

omk 1550

+ 06 MAR 1610

Odense

Købmand

4187

Karen Jørgensdatter Sommer

omk 1550

+ 29 OKT 1631

Odense

4232

Johannes Poulsen Anchersen

1527

Haderslev

+ 19 JUN 1602

Sønder Starup

Sognepræst

4233

Rachel Iversdatter Ravn

1533

Sønder Starup

17 SEP 1611

Sønder Starup

4234

Peder Jensen Hegelund

* 09 JUN 1542

Ribe

+ 18 FEB 1613

Ribe

Biskop

4235

Margrethe Jørgensdatter Petræus

* 13 JUL 1562

Tønder

+ 22 JUL 1591

Ribe

4280

Rasmus Mortensen Fugl

omk 1560

1632

Assens

Købmand

4281

Anne Sørensdatter

4296

Niels Rasmussen

omk 1530

15xx

Bonde

4297

Bodil Nielsdatter

omk 1535

Saksild

4298

Peder Nielsen Fog

omk 1531

Borum

+ 07 APR 1614

Farre, Sporup

Bonde

4299

Maren Nielsdatter Leth

omk 1539

Lyngby-Borum

+ 30 JUN 1612

Farre, Sporup

4304

Georg d.y. Luja

omk 1530

+ 26 OKT 1587

Amtsskriver

4305

Sybille ?

omk 1530

4312

Jacob Nielsen

omk 1519

omk 1600

Sognepræst

4316

Hans Michelsen Mule

omk 1525

Odense

+ 25 SEP 1602

Købmand

4317

Mette Lauritsdatter Kotte

omk 1530

+ 20 MAR 1613

Odense

4318

Mogens Henriksen Rosenvinge

* 04 JUN 1540

Helsingør

+ 22 MAR 1607

Odense

Rådmand og borgmester

4319

Karen Jørgensdatter Friis

* 29 JUN 1551

Odense

1614

Odense

4328

Enevold

Sognepræst

4330

Anders Jepsen Maas

1536

1585

Sognepræst

4336

Isak Mouritsen

omk 1535

Gilleleje

1585

Lund, Skåne

Rektor og kannik

4337

Christina Gans

omk 1550

+ 21 APR 1583

Lund, Skåne

4346

Balthasar (Thusnes?)

1602

Karlebo

Sognepræst

5858

Mads Jensen Haugaard

15xx

7892

Eschild Petersen

omk 1500

15xx

Gårdmand

Tip-10-oldeforældre

8374

Jørgen Sommer

omk 1612

Odense

8464

Poul Andersen

Borger i Haderslev

8466

Ivar Ravn

ind 1507

Jylland

1555-69

Sønder Starup

Sognepræst

8467

Botilla Iverdatter Ancharius

ind 1508

Jylland

8468

Jens Christensen Hegelund

eft 1505

Viborg

+ 18 MAR 1570

Ribe

Købmand, rådmand m.m.

8469

Anne Pedersdatter

ind 1530

Ribe

+ 06 Apr 1562

Ribe

8470

Jørgen Pedersen Petræus

1525

Åbenrå

+ 02 AUG 1585

Tønder

Sognepræst

8471

Elisabeth Johansdatter Meiger

1535

Rendsborg, Slesvig

+ 11 FEB 1602

Tønder

8592

Rasmus Michelsen

omk 1500

15xx

Bonde

8596

Niels d.y. Fog

omk 1500

eft 1531

Borum

Bonde

8598

Niels Leth

omk 1510

8599

Johanne Søndergård

omk 1515

Søndergård, Lyngby-Borum

1612

Lyngbygård

8608

Georg Luja

omk 1500

1575

Amtsskriver

8632

Michel Christensen Mule

omk 1480

+ 01 NOV 1537

Odense

Rådmand og borgmester

8633

Anna Jensdatter Bang

14 feb 1904

Middelfart

+ 20 APR 1569

8634

Laurits Nielsen Kotte

omk 1500

1547

Købmand

8635

Karen Lauritsdatter

omk 1510

Kerteminde

omk 1590

Odense

8636

Henrik Mogensen Rosenvinge

omk 1500

1583

Helsingør

Tolder og borgmester

8637

Karen Willumsdatter Forbus

omk 1515

omk 1571

8638

Jørgen Hansen Friis

omk 1515

+ 11 DEC 1566

Odense

Rådmand

8639

Barbara Pedersdatter Bonde

omk 1520

+ 11 JAN 1557

8660

Jeppe (Jacob) Maas

omk 1500

1558

Sognepræst

Tip-11-oldeforældre

16934

Iver Ancharius

Borger i Haderslev

16935

Botilla

16936

Christen Mortensen Hegelund

omk 1480

1571

Viborg

Borgmester

16937

Owens (Agnes) Pedersdatter

1537

Viborg

16938

Peder Ibsen

omk 1490

Ribe

omk 1535

Ribe

Købmand og rådmand

16939

Anne Peders

omk 1496

+m 01 MAJ 1575

16942

Johan Meiger

1480

Hamborg

+ 17 FEB 1560

Rendsborg, Slesvig

Sognepræst

16943

Vibeke Nielsdatter Nicolaj

ind 1506

Hamborg

17184

Michel Lassen

omk 1465

Kanne, Hvilsted

eft 1497

Kannegård

Bonde

17185

NN Rasmusdatter

omk 1475

17264

Christen Jensen Mule

omk 1440

ind 1522

Rådmand og borgmester

17265

Marine

omk 1450

eft 1522

17266

Jens Bang

omk 1470

+ 11 JUL 1531

Assens

Rådmand og borgmester

17267

Else Grott?

omk 1475

eft 1532

17268

Niels Lauritsen Kotte

omk 1460

1518

Borger -

17269

Marina Thordsdatter

omk 1465

Svendborg

eft 1518

17270

Laurits Poulsen (Skinkel?)

omk 1460

eft 1515

Købmand og borgmester

17271

Kirsten Lauritsdatter (Kotte?)

omk 1465

1546

17272

Mogens Jensen Rosenvinge

omk 1470

1528

Foged og rådmand

17273

Anna Pedersdatter Lilliefeld

omk 1470

eft 1557

17274

Willum Forbus

omk 1480

Skotland

ind 1561

Rådmand

17275

Johanne Dorthea

17276

Hans Friis

omk 1485

+ 30 JAN 1551

Odense

Borgmester

17277

Mette Lauritsdatter Kotte

omk 1480

Kerteminde

+ 13 JUL 1563

Sct Knud, Odense

17278

Peder Christiernsøn Månebjælke

omk 1480

+ 26 MAR 1546

Købmand og borgmester

17279

Karen Pedersdatter Bonde

omk 1490

+ 02 DEC 1549

Odense

Tip-12-oldeforældre

33872

Morten Hegelund

omk 1460

1535

Viborg

33874

Peder

33875

NN Jensdatter Sochfod

33876

Ib Christensen

ind 1465

eft 1536

Ribe

Købmand og rådmand

34368

Lars Michelsen

omk 1430

Kanne, Hvilsted

eft 1465

Kanne, Hvilsted

Bonde

34370

Rasmus i Balle

34528

Jens Mule

omk 1410

eft 1487

Borger

34536

Laurits Nielsen Kotte

omk 1430

omk 1480

Væbner

34537

Margrethe Jensdatter

omk 1430

34538

Thord Ipsen

omk 1430

Borger

34546

Peder Hansen Liliefeld

omk 1420

+ 05 DEC 1492

Tolder og rådmand

34547

Anne Jensdatter Baden

omk 1430

34554

Laurits Nielsen Kotte

omk 1430

omk 1480

Væbner

34555

Margrethe Jensdatter

omk 1430

34556

Christiern

34557

NN Andersdatter

omk 1460

34558

Peder Christensen Bonde

omk 1450

Borgmester - adlet

Tip-13-oldeforældre

67750

Jens Mattison Sochfod

68736

Michel Pedersen Kanne

omk 1405

Kanne, Hvilsted

eft 1445

Kanne, Hvilsted

Bonde

69056

Hans Mule

18 okt 1403

eft 1466

Rådmand - adelig

69057

Edele Mikkelsdatter

omk 1395

ind 1468

69072

Niels Kotte

omk 1400

69073

Mette (Egern) Friis

omk 1405

69074

Jens (Kløverbladskors) Mikkelsen

omk 1390

14xx

Væbner og landsdommer

69075

NN nn'sdatter

omk 1395

14xx

69094

Jens Andersen Baden

omk 1400

14xx

Borgmester

69095

Beritte

69108

Niels Kotte

omk 1400

69109

Mette (Egern) Friis

omk 1405

69110

Jens (Kløverbladskors) Mikkelsen

omk 1390

14xx

Væbner og landsdommer

69111

NN nn'sdatter

omk 1395

14xx

69114

Anders

Tip-14-oldeforældre

138112

Hans Mule

1368

1439

Borgmester

138114

Mikkel

138144

Laurids Kotte

138146

Brun (Egern) Friis

138148

Mikkel